Impotencja jest jedną z wielu nieprzyjemnych dolegliwości nękających współczesnych mężczyzn. Jak się okazuje, wbrew pozorom może ona dotknąć panów w różnym przedziale wiekowym – nie tylko seniorów. Z uwagi na fakt, że nieleczona impotencja może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń męskiego układu płciowego, urolodzy coraz częściej zachęcają mężczyzn do systematycznych badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie tego często wstydliwego problemu pozwala bowiem na szybkie i sprawne jego usunięcie!

Współczesna medycyna zna obecnie kilka sprawdzonych i co najważniejsze również efektywnych metod leczenia impotencji u panów w różnym wieku. Są one stosowane ze względu na jej rodzaj oraz wiek danego pacjenta. Najczęściej jest to więc leczenie farmakologiczne (za pomocą specjalistycznych leków i suplementów na erekcję), psychoterapia (w przypadku zaburzeń psychogennych w sprawności seksualnej) oraz leczenie operacyjne (poprzez wszczepianie protez i aparatów próżniowych). Jak wynika z wielu przeprowadzonych badań, wszystkie te sposoby przynoszą oczekiwane rezultaty w zaskakująco krótkim czasie…

Leczenie impotencji ma na celu nie tylko usunięcie samej dolegliwości, ale również eliminację jej przyczyn. Po wykonaniu odpowiednich badań, urolog ma za zadanie ułożyć właściwą terapię dla indywidualnego przypadku. Najczęściej jest to farmakologia. Leki występują tutaj w różnych postaciach (np. w formie tabletek, płynu lub zastrzyków). Niezwykle popularna i skuteczna jest tutaj farmakologia hormonalna, która zalecana jest w przypadku gdy przyczyna impotencji jest obniżony poziom testosteronu i androgenów. Leki przyjmowane są wówczas doustnie lub domięśniowo. Wartym odnotowania jest również fakt, że w eliminacji kłopotów z erekcją bardzo skuteczna jest Viagra – popularny, silny lek na poprawę sprawności seksualnej.

Psychoterapia w leczeniu impotencji stosowana jest przypadku dolegliwości narządów płciowych spowodowanych różnego rodzaju urazami o podłożu psychologicznym. W tej metodzie najskuteczniejszą jest psychoterapia partnerska z udziałem kobiety danego pacjenta.